d

SensCom – Om oss

DignaCare – drivs av SensCom AS. SensCom AS grundades av Vidar Rinde Halvorsen 2018. Företaget har utvecklat lösningen DignaCare. Företaget utvecklar användarvänlig sensorteknik som kan larma omsorgspersonal och anhöriga när boende behöver tillsyn och omsorg. Idén uppstod då Vidars mamma blev vårdbehövande och hamnade på sjukhem. Han visste att arbetsbelastningen på sjukhem och i hemtjänsten är enorm och att det tyvärr är lite tid att ge vård utöver det rent praktiska. Därför är det helt nödvändigt att hitta smarta, trygga lösningar som frigör tid och gör vardagen värdig för de äldre och för de som utför omsorgen.

«SensCom ska göra världen till en bättre plats för människor som behöver omsorg, och för människor som utför omsorg med hjälp av teknik.»

Vår vision

DignaCare

Sensorteknik-lösningen som larmar omsorgspersonal och anhöriga när boende behöver tillsyn och omsorg. Lösningen har utvecklats i samarbete med omsorgssektorn och möjliggör:

  1. Ökad värdighet och livskvalitet för användarna

  2. Förenklade arbetsdagar för omsorgspersonalen

  3. Bättre omsorg till lägre kostnader genom resursoptimering

Det här är vi stolta över:

  • SensCom har med stöd från Innovasjon Norge inlett ett innovationsprojekt tillsammans med SINTEF för att använda ytterligare sensordata för att kunna förutse händelser. Målet med projektet är att man med hjälp av data från DignaCare ska kunna förutse framtida händelser och behov av tillsyn. Dvs. att toalettrutinerna kan förbättras för boende och patienter så att de inte behöver “göra det” i blöjan. Om vi kan förutse händelser kan också omsorgspersonalen vidta preventiva åtgärder. Prediktionsfunktionaliteten medför att omsorgsfokus ändras från reaktivt till proaktivt arbete, dvs. att de boende kan hjälpas till toaletten i tid.
  • SensCom har beviljats patent i USA, EU och Norge för sin sensorteknik och söker patent i Japan och Australien.
  • DignaCare är CE-klassificerat som Medical Device Class 1.

Anställda

Espen Wollebekk

CFO/CTO

+47 930 55 505 espen@senscom.no

Lindis Vinje

Product specialist

+47 918 83 190 lindis@senscom.no

Jan Ketil Ursin

Marketing Director

+47 464 00 644 jku@senscom.no

Per Gunnar Gulliksen

VP Nordic Sales

+47 975 45 173 pgg@senscom.no

Lisbeth Kruge

Product specialist

+47 472 14 726 lisbeth@senscom.no

Marius Fjeldet

Head of software development

+47 913 39 459 marius@senscom.no

Karoline Ådnanes

UX frontend developer

+47 909 82 216 karoline@senscom.no

Morten Johansen

Fullstack developer

+47 918 04 457 morten@senscom.no

Joyce Sesilie Timberlid

Health advisor

+47 993 83 109 joyce@senscom.no

Renate Pettersen

Medical professional advisor

+47 416 49 142 renate@senscom.no

Styrelsen

Erik Urnes

Styrelseordförande

Erik har chefserfarenhet från flera globala företag, bl.a. Becker Industrial Coatings och Lindengruppen AB. Han är i dag investerare och strategikonsult.

Kristian Lundkvist

Kristian har grundat flera företag och agerar som investerare via företaget Middelborg. Han har lång erfarenhet av affärsutveckling, strategi, M&A och omstrukturering.

Jennifer Lee Koss

Jennifer är grundare och investerare. Hon har också grundat BRIKA – den främsta detaljhandelsplattformen för upplevelsemässiga detaljhandelsmiljöer både online och offline.

Bent Erik Skaug

Bent Erik är entreprenör inom programvaruteknik, senast inom artificiell intelligens, maskininlärning och data science.

Kristian Kolberg

Kristian är investerare med lång erfarenhet från tekniksektorn och kapitalförvaltning.

Sture Karlsen

Sture har grundat flera företag med fokus på affärsutveckling och teknik.

Media

Kontakt:
Vegard Urnes, CEO
+47 905 85 432
vegard@senscom.no

Foto

Vegard Urnes

Ladda ner

Logotyp

Logopaket

Ladda ner

Sensor

Bildpaket

Ladda ner

Karriär

Vi är på jakt efter duktiga medarbetare som vill vara med och förändra omsorgssektorn till det bättre för anställda, boende och anhöriga. Du hittar lediga tjänster under “Nyheter” men om vi för närvarade inte har några lediga tjänster kan du skicka en öppen ansökan till post@dignacare.com

Återförsäljare

Norge

Sensio AS

Atea

Morten Haugen / Region Syd

+47 971 97 400 morten.haugen@atea.no

Åge Østerhaug / Region Öst

+47 902 19 246 age.osterhaug@atea.no

Birte Fiskerstrand / Region Väst

+47 416 10 180 birte.fiskerstrand@atea.no

Kristin Haarberg / Region Norr

+47 952 63 565 kristin.Haarberg@atea.no

Hepro

Kristoffer Gotaas Holth

+47 400 00 309 kgh@hepro.no
Sverige